eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Statystyki dot. koronawirusa w zachodniopomorskim.

Złożyłem wniosek o udostępnienie informacji publicznej na temat ilości zakażeń SARS-COV-2, wyzdrowień oraz zgonów na COVID-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego. W mojej ocenie z tych danych wynika, że szkody wyrządzone przez SARS-COV-2 w naszym województwie były niewielkie.

Jako załączniki do artykułu umieściłem kopię odpowiedzi na mój wniosek z ZSSE w Szczecinie oraz informacje z ich strony internetowej.

Z pierwszego zdjęcia z załączników wynika, że do 30.09.2020 w naszym województwie nie było zgonów na COVID-19 bez chorób współistniejących. Zaś zgonów z chorobami współistniejącymi było 34.

Trzecie zdjęcie pokazuje, że do 11.10.2020 nie było żadnego zgonu z powodu wirusa SARS-COV-2. Skoro do 30.09.2020 nie było zgonów na COVID-19 bez chorób współistniejących można wysnuć stąd wniosek, że na wykresie na trzecim zdjęciu chodzi o brak zgonów wyłącznie na COVID-19.

Drugie zdjęcie pokazuje stan na 31.10.2020, czyli dzisiaj. Wynika z niego, że na szczęście do tej pory nikt z COVID-19 nie zmarł w naszym powiecie - z chorobą współistniejącą czy bez. Miały już miejsce doniesienia o osobach zakażonych koronawirusem na terenie naszego powiatu. Oznacza to, że co prawda osoby te zakaziły się wirusem SARS-COV-2; ale nie rozwinęła się u nich choroba COVID-19.

Z Rocznika Statystycznego Województwa Zachodniopomorskiego na rok 2019 wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat w zachodniopomorskim rocznie umierało kilkanaście tysięcy ludzi. Oznacza to, że w ciągu miesiąca umierało średnio więcej niż tysiąc osób.

Zakładając, że śmiertelność w 2020 będzie podobna jak w poprzednich latach; mamy, że od ogłoszenia stanu epidemii na terenie województwa zachodniopomorskiego zmarło do października włącznie około 8000 osób. A z drugiego zdjęcia wynika, że do końca października 2020 r. zmarło 94 osoby z COVID-19 (bez podziału na osoby bez i z chorobami współistniejącymi). Oznacza to, że zgony osób z COVID-19 w tym okresie stanowiły około 1% wszystkich zgonów w zachodniopomorskim.

Jak widać, SARS-COV-2 wpłynął na ilość i zdrowie osób z województwa zachodniopomorskiego, lecz był to wpływ niewielki.

-1+1Oceń:
Autor:

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu