eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

„Uchwałą śmieciowa” unieważniona, bo nie można łączyć różnych metod w jednej nieruchomości

Kontrowersyjna uchwała dotycząca naliczania nowych opłat za wywóz śmieci podzieliła mieszkańców gminy Gryfino i stała się częstym tematem rozmów mieszkańców. Trudno się temu dziwić, skoro opłaty ulegają drastycznym podwyżkom. Wyższe ceny to jedno, a metody naliczania opłat za śmieci to już co innego. Pierwsze dyktuje rynek, drugie wybierają lokalne władze. Dwie gryfinianki niezadowolone z nowych zasad zaskarżyły uchwałę rady miejskiej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Kilka tygodni temu pisaliśmy, że ten w całości uchylił tzw. uchwałę śmieciową. Długo oczekiwano jednak na uzasadnienie wyroku, które poznaliśmy dopiero w minionym tygodniu

Sąd uznał, że dopuszcza się stosowanie więcej niż jednej metody ustalania opłat na obszarze gminy. Część zarzutów stawianych przez mieszkanki zostało oddalonych (m.in. innej metody naliczania dla zabudowy wielorodzinnej, a innej dla jednorodzinnej), ale uznano, że nie mogą być dwie różne metody dla takiego samego rodzaju gospodarstwa domowego. Innymi słowy, nie można naliczać w budynkach wielorodzinnych jednym opłaty od powierzchni lokalu, a innym od liczby osób zamieszkujących (taką ulgę wprowadzono dla osób samotnie mieszkających). Dla wszystkich w blokach powinna być stosowana jedna metoda.

 

Obszerny artykuł na ten temat w aktualnym wydaniu Gazety Gryfińskiej. W nim również wywiad z wiceburmistrzem Gryfina, który odpowiada na nasze pytania dotyczące tego co dalej z obecnym "systemem śmieciowym".