eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

W sobotę wystartuje 13 edycja Włóczykij Trip Extrem [ZAPOWIEDŹ]

- Za 3 dni wystartuje 13 edycja Włóczykij Trip Extreme, jednego z najpopularniejszych rajdów na orientację w Polsce. Limit 300 zawodników na dystansie 25 km (zwiększony z początkowego 250) wyczerpał się już na początku lutego! Natomiast na dystansie 50 km opłaconych jest 167 osób. To bez wątpienia frekwencyjny rekord w całej historii tej imprezy - piszą organizatorzy imprezy, których zapowiedź prezentujemy poniżej

W tym roku nie ma nagród finansowych, ale jak widać nie miało to znaczenia, gdyż faworytów do podium można znaleźć wielu. Na dystansie 50 km sytuacja wydaje się dość klarowna. Karol Gostomczyk ze Studzienic (okolice Bytowa w województwie pomorskim) na papierze wydaje się najmocniejszy. W 2019 roku zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Maratonach na Orientację. Wystartował w 11 zawodach, w których zajmował miejsca w pierwszej czwórce, kilkukrotnie stając na najwyższym stopniu podium. W tym roku wystartował już dwukrotnie w mocno obstawionych imprezach (Ełcka Zmarzlina, Śnieżne Konwalie) i dwukrotnie zajął 4 miejsce. Jeśli tylko stawi się na starcie nie powinien mieć problemów z wygraną.


O dwa pozostałe miejsca na podium powalczy kilku zawodników. Honoru Gryfina bronić będzie zgrany ze sobą duet: Adam Bartosiewicz i Sebastian Rożko, zajmujący w ostatnich latach: 3 miejsce (2019, 2018), 14 miejsce (2017).
Jak co roku na liście jest najbardziej utytułowany w WTE zawodnik - Piotr Szaciłowski ze Świnoujścia, wygrywający w przeszłości zarówno na dystansie 50 jak i 100 km (gdy takowy jeszcze był organizowany). W ostatnich 3 latach zajmował: 3 miejsce (2019), 1 miejsce (2018) i 8 miejsce (2017).
Kolejnym głodnym sukcesu jest Szymon Wojtczak ze Szczecina. W 2019 był 2, a w 2018 zajął 5 miejsce. W 2017 był 68. W tym roku planuje start z Rafałem Podlesiem (Szczecin), z którym tworzy duet nie tylko w orientacji, ale i zawodach adventure (wystartowali np w Rajdzie Konwalii 2019 na dytansie 300 km, Nocnym Marku na dystansie 100 km) oraz z Rafałem Pocierznickim (także Szczecin).


Namieszać będzie starał się Sławomir Ćwirko. Zawodnik ze Słupska, od lat startujący w Pucharze Polski w Maratonach na Orientację zazwyczaj zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce.
Nie można zapomnieć o kilku zawodnikach klubu TT Szczecin, którzy wystartują drużynowo: Marcin Sikorski, Tomasz Łużyński, Tomasz Waszkiewicz, Waldemar Kucharski. Pierwsza dwójka systematycznie co roku stawała na podium na dystansie 25 km, trzeci z nich wygrał na 50 km w 2018 r.


Wśród kobiet na dystansie 50 km faworytka jest tylko jedna - Agnieszka Glebkowicz ze Szczecina. W 2018 i 2019 roku była najlepsza (w klasyfikacji Open odpowiednio: 32 miejsce, 21 miejsce).

Dystans 25 km jest większą niewiadomą w temacie faworytów. Ciężko cokolwiek przewidzieć. Wśród mężczyzn nie ma w ogóle zapisanych kilku zawodników z czołówki z ostatnich lat, część przeniosła się na dystans 50 km. Być może rodzina Kłopotków (Anita, Nina, Marcin) z Bartkowa sprawi niespodziankę? Zwłaszcza, że Marcin jest lokalnym ultrasem w biegach górskich. Rok temu zajęli 12 miejsce na tym dystansie. Wśród kobiet tytułu najlepszej będzie bronić gryfinianka Ewelina Czerniachowska.

13. Włóczykij Trip Extreme wystartuje w najbliższą sobotę 29 lutego z bazy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie (ul. Niepodległości 16) o godzinie 12:00 (dla trasy 50 km ) i 13:30 (dla trasy 25 km).

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu