eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Wycinają drzewa przy Krasińskiego. Czy nasadzą nowe?

Wycinka przy ul. Krasińskiego. Wtorek, 24.11.2020 r., godz. 9.00
Wycinka przy ul. Krasińskiego. Wtorek, 24.11.2020 r., godz. 9.00Autor: Kamil Miler

Rozpoczyna się wielki remont głównego szlaku drogowego na osiedlu Górny Taras. Ulica Krasińskiego zyska nowe oblicze, ale straci stare drzewa. Właśnie od wycinki rozpoczęto dzisiaj prace. Niestety, w ich miejsce nie zaplanowano nowych nasadzeń. To jednak może ulec zmianie

Kompleksowo przebudowana zostanie nie tylko nawierzchnia drogowa, bo prace obejmą również parkingi i chodniki wzdłuż ul. Krasińskiego. Projekt zakłada nawet budowę ścieżek rowerowych, co zdecydowanie odmieni oblicze tej części miasta. Aby to uczynić, trzeba również uporządkować zieleń. Wielu osobom zapewne nie spodoba się informacja, że zaplanowano wycięcie 49 drzew. Wyjaśniamy, że większość z nich (23 szt.) to niewielkie drzewa do 15 cm średnicy. Usunięte zostaną tylko cztery duże drzewa (średnica 36-55 cm). Zlecając wycinkę, Powiat skorzystał ze specustawy, więc nie musiał uzyskiwać na to standardowego pozwolenia w Gminie Gryfino i wykonać nasadzeń w stosunku 1:1 do tego, co wyciął.

Gdy kilka tygodni temu pisaliśmy artykuł o wycince w ramach tej inwestycji, Arkadiusz Durma (naczelnik wydziału dróg w Powiecie Gryfińskim) poinformował nas, że nasadzeń nowych drzew nie będzie z uwagi, że brak jest miejsca w pasie drogowym. Nowe chodniki i ścieżka rowerowa sprawiają, że trudno byłoby zmieścić drzewa. Po naszej publikacji zwrócił się jednak do projektanta o to, aby poszukać możliwości posadzenia chociażby niskopiennych drzew, podobnych do tych, jakie obecnie Gmina Gryfino sadzi przy urzędzie. Po ponownej analizie, projektant znalazł miejsca na ewentualne nasadzenie 40 drzew do 5 metrów wysokości. To wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, które jednak w obliczu całej inwestycji (8,8 mln zł) wydają się być znikome (maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych). Decyzja o ewentualnych nasadzeniach jeszcze nie zapadła. Na chwilę obecną projekt nie przewiduje nowych drzew w miejsce wycinanych.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu