eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Z Żabnicy do… Żabnicy

Autor: dost.

Przedstawiciele mieszkańców Żabnicy wybrali się w Karpaty aby odwiedzić... Żabnicę, czyli swoją siostrzaną miejscowość zlokalizowaną na drugim końcu kraju. Tego typu wycieczki pomiędzy zaprzyjaźnionymi wsiami trwają już kilka lat

Zazwyczaj to goście z Beskidu Żywieckiego odwiedzali podgryfińską miejscowość w ramach festynu Żabnickie Lato z Rybką. Tym, razem jednak to nasi żabniczanie zdecydowali się na podróż w góry, aby spotkać się ze swoimi południowymi przyjaciółmi. W tym roku gminę Węgierska Górka, w której znajduje się góralska Żabnica odwiedziła delegacja z prof. Bogdanem Matławskim na czele oraz przedstawiciele Rady Sołeckiej, rybaków śródlądowych, Koła Gospodyń Wiejskich „Barka” oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Podczas pobytu zwiedziliśmy Górę Matyska, która z racji stworzonej tu drogi krzyżowej nazywana jest Golgotą Beskidów, a następnie obejrzeliśmy rekonstrukcję bitwy rozegranej na terenie Węgierskiej Górki w pierwszych dniach września 1939 r. – relacjonuje Sławomir Fuks.

Goście z naszej gminy odwiedzili także Dom Spokojnej Starości im. Brata Alberta i Matki Bernardyny a także wzięli udział w dożynkach parafialnych organizowanych przez żabnicką społeczność. Podczas uroczystości wręczono władzom oraz mieszkańcom upominki ufundowane przez członków delegacji oraz Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, Starostwo Powiatowe i Urząd Marszałkowski. Dodatkową niespodzianką dla uczestników dożynek był rosół z węgorza przygotowany i serwowany przez Józefa Kubisa - rybaka z Żabnicy. Następna, siódma już wizyta u góralskich przyjaciół, za rok.


O spotkaniu piszemy także w najbliższym numerze Gazety Gryfińskiej.


Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu