eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Znowu będą wskrzeszać tradycję

Obchody Nocy Świętojańskiej na gryfińskiej plaży wskrzeszono przed rokiem
Obchody Nocy Świętojańskiej na gryfińskiej plaży wskrzeszono przed rokiem

W najbliższy poniedziałek, 23 czerwca Biblioteka Publiczna w Gryfinie już po raz drugi organizuje obchody Nocy Świętojańskiej. Że to fantastyczny pomysł i impreza potrzebna w mieście świadczyć może ubiegłoroczny udział w niej prawie setki uczestników.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia impreza pod nazwą „Imieniny u Jana i sobótkowy wieczór” była niezwykle popularną. Odbywała się dokładnie w tym samym miejscu, choć miejska plaża wyglądała wtedy znacznie okazalej. Chociażby ze względu na molo, z którego można było łatwo puszczać wianki. Przed laty imprezę organizowano ze względu na rozporządzenie Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego szczecińskiego z dnia 3 maja 1946 r. w piśmie, które rozsyłano do wszystkich podległych referatów kultury i sztuki wzywano do wskrzeszenia obrzędu sobótkowego jako zwyczaju ludu polskiego. Okazuje się, że współcześnie chętnych nie trzeba specjalnie namawiać.

- Nasz kraj zalewa coraz więcej zapożyczeń z innych kultur, jak chociażby Walentynki czy Halloween. Postanowiliśmy przywrócić więc obchody tego staropolskiego święta – mówi Sylwia Mencel, dyrektor gryfińskiej biblioteki.

Wszystko rozpocznie się przejażdżką ukwieconego dwukonnego powozu, na którym pojawią się przedstawicielki Kapeli Ludowej Wełtynianka, które będą nawoływać przechodniów, by pojawili się przed budynkiem biblioteki przy ul. Kościelnej 24. Tutaj o godz. 18.00 kilkuminutowy wykład zatytułowany „Noc Świętojańska dawniej i dziś” wygłosi regionalista Bogdan Matławski. Następnie rozpocznie się plecenie wianków, które umilać będą podgryfińscy artyści z Wełtynia. O godz. 19.00 w kierunku plaży miejskiej wyruszy barwny i rozśpiewany korowód, na uczestników którego będą tam czekały kolejne atrakcje. Zatańczy Teatr Tańca Ego Vu, a okolicznościowe teksty czytać będzie Janusz Janiszewski. Na koniec zaplanowano puszczanie wianków i pieczenie kiełbasek.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu