eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Zwierzęta pod lodem. Interweniowali strażacy

Autor: Autor foto: Wojciech Stańczyk

Nagłe ocieplenie sprawiło, że lód na rzekach, jeziorach i innych akwenach zelżał, co doprowadziło do szeregu niebezpiecznych sytuacji

Na początku lutego krajowe media rozpisywały się o stadzie jeleni, które wpadły do jeziora. W miejscowości Ścienne w naszym województwie, pod zwierzętami załamał się lód. Przeprowadzono wówczas szeroką akcję pomocową, w której uczestniczyli nie tylko strażacy, ale też leśnicy i myśliwi. Udało im się uratować piętnaście sztuk, drugie tyle nie zdołało wydostać się na powierzchnię. Próbując się ratować, zwierzęta wpadały na siebie, podtapiając się nawzajem.

Piszemy o tym, gdyż do podobnego zdarzenia w ubiegłym tygodniu zostały wezwane służby z terenu naszego powiatu. W środę 17 lutego, na fragmencie rzeki między Siekierkami (gmina Cedynia) a Starymi Łysogórkami (gmina Mieszkowice), załamał się lód pod dwójką dzików. Finał akcji ratowniczej miał słodko-gorzki smak. Strażakom udało się bowiem uratować zaledwie jedno zwierze. Drugie utonęło.

Całkowitym sukcesem zakończyła się natomiast sobotnia akcja na zamarzniętym kanale w Starym Kostrzynku (gmina Cedynia). Strażacy z OSP Osinów Dolny i Łysogórki udali się tam do sarny, która nie była w stanie wyjść na twardy grunt o własnych siłach.

- Udało nam się dotrzeć do zwierzęcia za pomocą lodowych sań, po czym wyciągnęliśmy ją na ląd – mówili uczestnicy akcji, którzy następnie zajęli się wystraszoną i zmarzniętą sarną.

 

Więcej zdjęć z akcji można zobaczyć: TUTAJ.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu