eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

O wyższości GALKO nad GLHA

Jaka jest różnica między GLHA a GALKO? Poza tym, że w pierwszym przypadku używa się (głównie) nóg, a w drugim rąk, dostrzegamy jedną znaczącą. Chodzi o podejście do rozgrywek

Gryf-Panthers to najlepsza amatorska drużyna koszykarska nie tylko w Gryfinie, ale także w Szczecinie. Regularnie wygrywa MLB i gdyby tylko chciała, co roku dokładałaby puchar za gryfińskie rozgrywki. Aby jednak wyrównać szanse, na czas GALKO zawodnicy „Panter” biorą rozwód, przywdziewając barwy innych drużyn. Mogliby bić kolejne rekordy, zachwycać się swoją potęgą i gromić kolejnych rywali, ale wolą nie „psuć” klimatu ligi. Dzięki temu jest więcej emocji, a same „Pantery” czerpią frajdę z bezpośredniej rywalizacji. Swoją potęgę udowadniają zaś poza granicami powiatu.

W GALKO zdarzają się też mecze, w których zespół przystępuje w zdekompletowanym składzie.  Wówczas rywale także wychodzą na parkiet w czwórkę. W GLHA takie momenty stanowią natomiast szansę na podreperowanie liczb.

W poprzednich sezonie lider GLHA podejmował zdekompletowanego wicelidera. Wynik meczu nie zmieniłby sytuacji w tabeli, drugi nie miał szans dogonić pierwszego. Mistrz nie zdecydował się jednak na grę w czwórkę, chciał za wszelką cenę dobić przeciwnika, ośmieszając go workiem strzelonych bramek.

To samo miało miejsce kilka edycji temu w meczu mistrza z ostatnią ekipą w tabeli. Choć w jej bramce stał najstarszy zawodnik w GLHA, mogący być dziadkiem dla graczy rywala, ci urządzali sobie na  festiwal strzelecki, „waląc” do niego z odległości kilku metrów. Bramkarz nie dokończył meczu z powodu kontuzji dłoni.

Piszę o tym, gdyż wielu byłych piłkarzy z przedziału wiekowego 50-70 z chęcią grałoby w GLHA, ale nie widzi większego sensu. Po co wychodzić na boisko, by „dostać” pięćdziesiąt bramek od wciąż grających w lidze piłkarzy?

Nowy organizator powinien zwrócić na to uwagę i spróbować zachęcić weteranów do powrotu na parkiety. Może pomogłoby w tym rozdzieleni ligi na dwa poziomy? W 1.lidze Maison rywalizowałby m.in. z Odrą, Zalipiem, Czarnymi, zaś na zapleczu mogliby sprawdzić się oldboje. Aby dokonać takiego podziału, do GLHA musiałoby zgłosić się 10-12 ekip. Jakimś rozwiązaniem jest też podział ligi, po pierwszej rundzie, na dwie grupy.

Mecze lidera z ostatnią ekipą mają bowiem sens tylko dla tych pierwszych.

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu