eGryfino - Portal eGryfino - sport, kultura, informacje, wydarzenia - informacje z powiatu gryfińskiego.

Tylko dens ma sens

Nie będę ukrywał, że ze wszystkich dyscyplin kultury i sztuki dziejących się w Gryfinie, najbliższy jest mi taniec i to oczywiście ten w wykonaniu Teatru Tańca EGO VU, zespołu absolutnie nadzwyczajnego. Nie sposób nie wspomnieć o tej grupie właśnie w kwietniu, czyli w miesiącu, kiedy od lat tancerze z Gryfińskiego Domu Kultury zapraszają widzów na swój kolejny koncert wieńczący ich całoroczną pracę.

Nie wykluczam, że wśród czytelników może znaleźć się ktoś, kto z jakiegoś powodu o tej - najważniejszej od lat - kulturalnej wizytówce naszego miasta jeszcze nie słyszał. Jako osobnik, który 27-letnią, nieprzerwaną historię grupy ma w przysłowiowym małym placu, pozwolę sobie na małą podpowiedź pochodzącą z monografii zespołu wydanej z okazji ćwierćwiecza jego działalności artystycznej, której jestem współautorem. Jestem przekonany, że od teraz mój wielki sentyment do grupy okaże się dla wieku z was usprawiedliwiony :)

Dzisiejszy Teatr Tańca EGO VU powstał z inicjatywy Jakuba (Kuby) Kasprzyka, przez pierwsze lata działając jako Studio Tańca Współczesnego, a potem Teatr Tańca Współczesnego Vogue. Pierwsze zajęcia zespołu odbyły się 10 września 1991 r. w budynku Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17, którego dyrektorem była wówczas Ewa De La Torre. Ciągłość ćwierćwiecznej działalności grupy zapewniła praca kilku szefów artystycznych: Jakuba Kasprzyka (1991-1996), Elizy Hołubowskiej (1996-1999 i od 2005 do dzisiaj), Anny Gąciarz we współpracy z Edytą Małolepszą (Waszak) (1999-2004) oraz Aleksandry Przedmojskiej (Carvalheiro) (2004-2005). Nazwa zespołu uległa kosmetycznej zmianie (przestawienie kolejności liter) podczas koncertu podsumowującego 20 lat działalności artystycznej grupy, w kwietniu 2011 r. Modyfikacja nazwy nie spowodowała zmiany artystycznego kierunku poszukiwań gryfińskich tancerzy-aktorów.

Dzięki temu fragmentowi przypomniałem pięcioosobowe grono liderów zespołu, choć nie do przecenienia jest rola setek tancerzy, którzy także budowali przez lata markę zespołu. Eliza Hołubowska, która z grupą przepracowała znacznie ponad połowę jego artystycznego życia, niezmiennie swoją charyzmą, umiejętnościami i zaangażowaniem przyciąga kolejne pokolenia tancerzy, nierzadko dzieci pierwszych uczestników zajęć sprzed lat, którzy poświęcają setki godzin na zgłębianie tajników tej niełatwej dziedziny sztuki. Ze zrozumiałą dumą napisała w cytowanej wcześniej monografii:

Teatr Tańca Vogue/EGO VU jest wyjątkowym tworem artystycznym, wykraczającym od dawna poza granice naszego miasta. Myślę, że Gryfino może być dumne z posiadania zespołu na tak wysokim poziomie artystycznym, który znany jest publiczności nie tylko w Polsce , ale także poza jej granicami. Coroczne wiosenne koncerty zespołu i Festiwal Małych Form Ruchowych Jesienna Scena Tańca ściągają do Gryfina wciąż nowe osoby i dzięki temu nasze miasto zaznacza się na mapie Polski coraz wyraźniej. Wyjątkowe jest to, że działalność naszego teatru tańca stawia Gryfino obok tak dużych ośrodków jak Poznań, Bydgoszcz, Toruń czy Gdańsk. Jesteśmy jedynym tak prężnie działającym zespołem na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Obecnie tancerze intensywnie przygotowują się do kolejnego, dwudziestego trzeciego już koncertu - spotkania z wierną sobie publicznością. Zapraszam więc w ich imieniu w piątek lub w sobotę (13 lub 14 kwietnia) o godz. 19.00 do sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury na jeden z bliźniaczych koncertów z ich udziałem. Naprawdę warto, mimo że być może prezentowana sztuka, jak to zwykle z nią bywa, może nie być dla każdego… bezproblemowo czytelna. Proszę jednak tego się nie obawiać. Jesteśmy wolnymi ludźmi, a więc każdy z nas może, a nawet powinien odebrać ją w sposób, w jaki to czuje. Wpadnijcie zobaczyć naszych artystów, których mnóstwo miejsc w kraju  zwyczajnie nam zazdrości. Wpadnijcie zobaczyć, co tym razem mają wam do „powiedzenia”, z jakimi problemami się borykają, co nie pozwala im spać. Wpadnijcie zobaczyć, o czym myślą ci wspaniali młodzi i niezwykle wrażliwi ludzie. Oni o tym wszystkim dużo nie gadają. Oni wam to wszystko wytańczą. To jest właśnie wielka moc tańca współczesnego, tej czarodziejskiej techniki, w której zespół pracuje od lat i którą ciągle doskonali podczas zajęć w Gryfińskim Domu Kultury i sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie, a także podczas niezliczonej ilości warsztatów organizowanych w  wielu miejscach naszego kraju i poza jego granicami.

Poznajcie ich, a nie pożałujecie - NASZ Teatr Tańca EGO VU.

8 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz zapisy regulaminu